Kilka słów o Wrocławiu

Wrocław to jedno z największych i najstarszych miast w Polsce. Pod względem liczby ludności, Wrocław jest czwartym miastem w naszym kraju. Miasto to położone jest na Nizinie Śląskiej po obu stronach środkowej Odry. Przez Wrocław przepływa 5 rzek, a konkretniej wspomniana już Odra oraz 4 jej dopływy, które zasilają ją w granicach miasta.

Są to Bystrzyca, Oława, Ślęza i Widawa. Wrocław jest miastem mostów, jeszcze przed II wojną światową w mieście znajdowało się ich ponad. Obecnie w mieście pozostało około 220 czynnych mostów. Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego, miastem na prawach powiatu (wrocławski powiat grodzki) oraz stolicą wrocławskiego powiatu ziemskiego grupującego 9 okolicznych gmin.

Wrocław mimo zniszczeń wojennych, w których całkowitemu zniszczeniu uległo około 70 procent budynków, zachował wiele budowli zarówno w stanie oryginalnym, bądź odrestaurowanych czy odbudowanych po wojnie. Do wyróżniających się i wartych uwagi należą przede wszystkim gotycki ratusz na Rynku, gotyckie kościoły, w tym katedra pod wezwaniem św.

Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim. Zaraz obok katedry znajduje się barokowa kaplica Elektorska według projektu Fischera von Erlacha. Równie warty uwagi jest barokowy zespół głównych budynków Uniwersytetu Wrocławskiego z Aulą Leopoldina. Ponadto neogotycki budynek Dworca Głównego w połączeniu z modernistyczną Halą Ludową projektu Max’a Berg’a oraz dom handlowy zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna tworzy niezwykłe połączenie styli architektonicznych.

Ze względu na zalety architektoniczne, dużą liczbę ludności, tradycje i kulturę, Wrocław jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, szczególnie dlatego, że w tym mieście rozwija się praktycznie każdy sektor gospodarki.