Wynajęcie ogromnego magazynu poza miastem, jeśli ktoś chce otworzyć sklep spożywczy, lub wybór lokalu o powierzchni 15 metrów kwadratowych w celu założenia biura nie będzie dobrym pomysłem. Może te przykłady są aż nadto sprzeczne, ale w pewnym stopniu obrazują fakt, że dobry wybór odpowiedniego miejsca, powierzchni oraz typu lokalu ma znaczący wpływ na początkowy rozwój firmy.
Podczas wyboru konkretnego „kandydata” zazwyczaj na pierwszym miejscu stawia się koszty - im taniej tym lepiej. Jednak często bywa tak, że zainwestowanie znacznej kwoty pieniędzy w dobry lokal w aktywnej dzielnicy Łodzi może w krótkim czasie przynieść wiele korzyści.
Jeśli chodzi o koszty, to zależą one nie tylko od lokalizacji, ale także od przeznaczenia danego lokalu, oraz co równie ważne, od jego standardu. Przeglądając oferty najmu około pięćdziesięciometrowego lokalu, rozbieżność cen za wynajem miesięczny jest ogromna. Ceny wahają się od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie!
Są to kwoty dla niektórych astronomiczne, jednak za tak wielką kwotą mogą kryć się idealne dla rozwoju firmy czy przedsiębiorstwa warunki. Warto to przemyśleć, gdyż wynajem pomieszczenie za minimalną kwotę może nie być wcale tak opłacalne. Czemu? Zazwyczaj bywa tak, że do kwoty wynajmu będzie trzeba doliczyć dodatkowe koszty takie jak media, sprzątanie, czasem dodatkowe wyposażenie (meble itp.), opłaty za prąd etc.
Wtedy kwota ta może się niebezpiecznie zwiększyć. Ponadto za stosunkowo niewielką kwotę jesteśmy w stanie wynająć pomieszczenia z przeznaczeniem na biura (podkreślam, z przeznaczeniem a nie kompletną adaptacją). Tego typu lokale najczęściej znajdują się na wyższych piętrach w starych, częściowo odremontowanych kamienicach.
Warunki biurowe w takich pomieszczeniach mogą być delikatnie mówiąc - średnie. Gdzie można coś wynająć? Ogólnie to wszędzie, ale nie wszędzie są dobre warunki do rozwoju przedsiębiorstwa. Na samym początku warto zaznaczyć, że w Łodzi nie ma tradycyjnego podziału na dzielnice. Od 1 stycznia 1993 roku zniesiono jakikolwiek oficjalny podział na dzielnice.
Co prawda do dziś potocznie używa się starych nazw dzielnic, jednak urzędowo i na mapach być może nie znajdziemy takiego podziału. Naturalnie najwięcej lokali do wynajęcia możemy znaleźć na Śródmieściu, Bałutach oraz w Łodzi Górnej. Co prawda w tych dzielnicach jest największy popyt na lokale, ale ceny bywają bardzo zróżnicowane. Za lokal o powierzchni około 50 metrów kwadratowych trzeba zapłacić około 1500-2000 złotych miesięcznie.
Nieco mniej ofert najmu lokali dotyczy pozostałych dzielnic, takich jak Widzew czy Polesie. W związku z mniejszym zainteresowaniem lokalami w tych dzielnicach, ceny najmu są tam o wiele niższe w porównaniu do centrum miasta. Wiele ofert najmu lokali i powierzchni użytkowych można znaleźć w Internecie. Jeśli ktoś woli tradycyjne metody poszukiwań, może udać się do jednej z agencji nieruchomości, które specjalizują się w ofertach wynajmu lokali.
Kilka z takich agencji można znaleźć na słynnej już ulicy Piotrkowskiej. Odwiedzając taką agencję z pewnością znajdziemy lokal, które w pełni spełni nasze oczekiwania.
Te firmy, które mają nieco większe ambicje niż osiedlowy sklep spożywczy, potrzebują nieco więcej miejsca na biura lub magazyny.
Tego typu przedsiębiorstwa mogą wynająć lub zakupić powierzchnie na biura lub magazyny na obrzeżach Łodzi lub poza jej granicami. Najlepszymi dzielnicami do realizacji takich planów są wspomniany wcześniej Widzew, Łódź Górna czy Polesie. Ze względu na niższe ceny najmu w tych dzielnicach wiele nowo powstających firm lokuje swoje biura właśnie tam, na obrzeżach miasta w spokojnej i dość cichej okolicy.
Jeśli dla kogoś peryferia miasta są za daleko, a cena najmu w centrum jest za wysoka, swoistym złotym środkiem będą granice śródmieścia, gdzie ceny są również o wiele niższe niż na przykład w ścisłym centrum. Łódź jest na tyle dużym i zróżnicowanym miastem, że każdy bez większych problemów powinien znaleźć idealne pomieszczenie, którego zarówno rozmiary, jak i cena, będą odpowiadały budżetowi firmy.